Klimatyzator do ogrzewania domu

przez | 24 czerwca 2019

Wybór klimatyzatora zależy od trzech elementów: opcji montażowych, kubatury chłodzonej przestrzeni oraz opcji dodatkowych. typowe systemy klimatyzacji w wersji split wymagają montażu jednostki na budynku. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek pokojowych.

Montując na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy działki nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty technicznej w zależności od odległości. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 6,45/6,45kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. Najczęściej zakłada się wartości na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,75m. Duży wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy przeszklenia. W lokalach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 150-180W od osoby w zależności od wykonywanych czynności.

Z funkcji dodatkowych warto wybrać opcję ogrzewania. Nowoczesne klimatyzatory w wersji split potrafią efektywnie dogrzewać budynki w okresach przejściowych a nawet w okresie zimowym. Koszt takiego ogrzewania jest dwa razy niższy niż grzejnikami elektrycznymi.