Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

przez | 9 października 2018

Termostaty Danfoss Icon to nowe urządzenia dopisane do oferty w 2017 roku dedykowane do podłogówki. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Bazowy typ, gdzie nastawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie ma dodatkowo programator tygodniowy i złącze na opcjonalny czujnik temperatury podłogi. Dzięki temu jest opcja automatycznego obniżania temperatur na noc i gdy jesteśmy nieobecni według jednego z wybranych cykli tygodniowych. Dzięki temu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra sensor podłogowy warto wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi powinna być stała,

– mamy zasilanie ogrzewania podłogowego z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda sterowania układem grzewczym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do takich obiegów grzejnych zaliczają się:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, jaki włącza się i kończy pracę tylko dla wybranej temperatury, termostat PWM funkcjonuje inaczej. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzewczego tak, aby utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami nawet, kiedy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje większą ekonomiką użytkowania. Regulatory Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dostosowanie ich do ogrzewania elektrycznego. wystarczające jest, by dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 A. Cena takiego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy zainteresowanym z orientacją elektrotechniczną.