Przewody grzewcze z termoregulacją

przez | 12 stycznia 2016

Znakomitym rozwiązaniem na z dnia na dzień zimniejsze wieczory zapobiegającym zamarzaniu rurociągów są kable FreezeTec. Układ uzbrojony w te przewody będzie pracował zadawalająco pod paroma warunkami.

Średnica przewodu wodnego, na którą będzie instalowany kabel nie powinna przekraczać 50 mm. Musi być zamontowana izolacja na ogrzewany element, minimalnie 1 cm granicznie 20 mm. Istotne są także warunki w jakich jest robiony montaż. Temperatura ogrzewanego rury nie powinna przekraczać 65 stopni, a najmniejsza temperatura miejsca instalacji -25 stopni. Kabel FreezeTec jest zbudowany z przewodu grzewczego z zamontowanym na jednym końcu termoregulatorem, którego zakres włączania wynosi +3 stopnie, a wyłączenie następuje przy +10 stopniach. Element grzewczy może być długości 2-3-5-7-10-15-21-30 i 42 m. Do każdego z elementu grzewczego dołączony jest kabel podłączeniowy o długości 1,5 m zakończony wtykiem.

By przewody funkcjonowały poprawnie należy wyliczyć, w zależności od przekroju przewodu wodnego, zastosowanej ochrony oraz od najniższych temperatur ujemnych funkcjonujących w pomieszczeniu może wyjść, że pojedyncza wiązka przewodu nie jest skuteczna. Wytwórca kabli grzejnych opracował stosowną na ten cel tabelkę. Po sprecyzowaniu potrzeby na dane rozwiązanie inicjujemy od zamontowania termoregulatora. Musi on być umiejscowiony w punkcie podatnym na najmniejszą temperaturę. Albowiem on będzie przesądzał o funkcjonowaniu całej instalacji. Kiedy musimy ułożyć kable grzewcze na przewody wodne z PCV musimy zastosować pod przewodem grzejnym samoprzylepny taśmę aluminiową, który ochrania rurociąg przed ewentualnym przepaleniem. Kolejno montujemy kabel grzejny.

Jeśli z wyliczeń określono zamontowanie jednej nitki to układamy ją z spodu rury pod kontem 45 stopni i przyklejamy taśmą montażową. Gdy z wyliczeń wynika zamontowanie z owinięciem montujemy tak by kable nawzajem się nie dotykały. Tak zamontowaną instalację oklejamy na całej długości pasem aluminiowym i ocieplamy otuliną. Tak ułożona instalacja da nam komfortowo przetrzymać całą zimę.

kabel_grzewczy_do_rur_elektra_freezetec