Ogrzewanie podłogowe na prąd – przewody grzejne VC i VCD.

przez | 22 lutego 2016

Ogrzewanie podłogowe to układ ogrzewania, który jest najbardziej zdrowy dla mieszkańców oraz umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej w pokoju jest montowane pod posadzką. Taki rodzaj ogrzewania można zamontować, gdy pomieszczenia są w trakcie budowy i posadzki nie są jeszcze zrobione.
Do wykonania ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to jednożyłowy kabel grzewczy zarobiony z obu stron kablem zimnym. VCD to dwużyłowy kabel zakończony z jednej strony kablem zimnym, a z drugiej strony mufą. Wspomniane kable poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka wypada na każdy metr kabla grzewczego. Wybierając przewód grzewczy trzeba uwzględnić rodzaj wnętrza i typ nawierzchni podłogowej, oraz najmniejsze dopuszczalne przerwy, które powstaną pomiędzy nitkami przewodu podczas ich montażu. Największe możliwe przerwy nie mogą przekraczać 20 cm, by nie powstały strefy zimne.
Montaż kabli polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem razem z czujnikiem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie kabli VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą sterownika temperatury. Wybór najlepszego miejsca montażu puszki z regulatorem jest kluczowe ze względów estetycznych oraz praktycznych. Przewody grzejne trzeba rozmieścić w taki sposób, aby przewód podłączeniowy o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i spiąć z regulatorem.

przewody_grzejne_vcdr_elektra