Ogrzewanie podłogowe jako najlepszy układ grzejny

przez | 15 lutego 2016

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie podejście do ogrzewania, z udziałem którego zwiększymy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Testy wykazały, że ten rodzaj ogrzewania to najlepszy dla człowieka system ogrzewania uwzględniający fizjologiczny układ ciepłoty ciała. Przy ogrzewaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia posadzki, co ustanawia idealny klimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pomieszczeniach z klasycznymi grzejnikami, a mieszkańcy nie będą tego odczuwać. Jest to układ szczególnie polecany dla osób chorych na alergię, ponieważ w pokojach z ogrzewaniem w podłodze nie ma spalania oraz lewitacji cząsteczek kurzu, a także zjawiska wysuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.
Skuteczność ogrzewania zależy w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność zastosowania układu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie stwarza znacznego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę dodatkowego układu grzewczego, czyli stwarzać tzw. ?efekt ciepłej podłogi?.

ogrzewanie_podlogowe_projekt