Odnawialne źródła energii to takie, jakich eksploatacja nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, ponieważ odradzają się w stosunkowo szybkim tempie. To zasoby naturalne, które pomimo nieprzerwalnego zużywania powstają
\tworzą się na nowo, ponieważ cykle ich tworzenia trwają krótko i nieustannie są okoliczności, by miały miejsce one w przyrodzie.
Do grupy OZE zaliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, ruchy wód, energię ziemi oraz biomasę.
Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej. Do niedawna wykorzystywanie energii słońca było mało korzystne finansowo, ponieważ koszt budowy takiej instalacji był bardzo wysoki. Dzięki upowszechnieniu układu dopłat korzystanie z energii promieniowania słonecznego jest z dnia na dzień bardziej popularne. Instalacje grzewcze oparte są o panele solarne służące do grzania wody oraz fotowoltaniczne wykorzystujące światło słoneczne do wytwarzania prądu. Najnowocześniejsze układy oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość korzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, lecz również z promieniowania rozproszonego. Z tego powodu panele fotowoltaniczne produkują energię słoneczną choćby w pochmurne dni i deszczowe. Wpływa to na znacznie wyższą zyskowność układów grzewczych.
Na naszym rynku znaczną popularność zyskują także elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do korzystania z siły wiatru oraz wód geotermalnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania domów. Energię cieplną gruntu można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli prądu i cieplnej.
W przypadku układów grzejnych domowych do grzania oddzielnego budynku można spożytkować energię geotermalną z pomocą pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.