Najtańsze piece dwufunkcyjne – ostatnia okazja

przez | 1 lipca 2018

We wrześniu 2015 roku wkroczyły w obieg nowe rozporządzenia, które ustanowiły dla wytwórców ograniczenia w sprawie wprowadzenia do obrotu pieców zasilanych gazem o wydajności mniejszej niż 86 procent. Efektem tego jest ograniczenie asortymentu zasadniczo tylko do kotłów z funkcją kondensacji dla najnowszych układów C.O.. Do września 2018 warunkowo mają możliwość produkcji na wymogi UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, które w naszych realiach są fundamentem przy wymianie kotła dwufunkcyjnego w mieszkaniu np:

– Piec zasilany gazem dwupłaszczowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec gazowy dwupłaszczowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również tylko i wyłącznie do września 2018 na potrzeby Unii Europejskiej będą produkowane tanie kotły kondensacyjne o najwyższej emisji związków azotowych, jakie są opcją dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego typu prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do zakończenia stoków i będą mogły być instalowane. Podstawą jest tu wpis o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeśli towar jest w obrocie (na stokach sprzedawcy, salony sprzedaży) przed graniczną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co, kiedy skończy się zapas magazynowy? Na rynku pozostaną podstawowe piece z funkcją kondensacji wypełniające zaostrzone wymagania do efektywności jak i emitowania tlenków azotu.Osoby, które będą wymieniały przestarzały piec dwuobiegowy, będą zmuszone ponieść wyższe koszty na zakup kotła kondensacyjnego, a także przeróbki układu szachtowego.