Najazdy samochodowe

przez | 7 sierpnia 2015

Dla uproszczenia przeładunku pokaźnych urządzeń stosuje się najazdy i przejazdy. Korzysta się nich przeważnie w sytuacjach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda przykładowo schody albo jako łącznik łączący miejsce załadunku z ciężarówką. Służą w głównej mierze jako most do łatwego przemieszczania maszyn, małych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków dla inwalidów.

Wykonuje się je albo jako osobne tory i używa podwójnie wtedy ich rozstawienie zalezy od rozstawu kół przewożonej maszyny albo jako jednolitą płaszczyznę, która ułatwia operowanie na całej szerokości auta.

Płyty aluminiowe na rampę wykonywane są w zasadzie na konkretną szerokość i tworzą jednolitą płaszczyznę stworzoną z tworzywa antypoślizgowego lub są taką powłoką antyposlizgową pokrywane. Popularne zwłaszcza są przejazdy zrobione z profili kształtowych z lżejszego aluminium, albowiem niewielka waga przy zachowaniu większej sztywności konstrukcji upraszcza ich składanie i wykorzystywanie.

Niewielkiej wagi i poręczne rampy aluminiowe przeznaczone do przemieszczenia i rozładunku niedużych pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Obciążalność dopuszczalna dwóch sztuk takiego rampy zmniejsza się wraz z jego długością, ale też ze wzrostem szerokości jednego najazdu. Trzeba przewidzieć, że wymiar roboczy najazdu, po jakim przemieszcza się pojazd, jest odrobinę mniejszy od całkowitej szerokości skrajnej.