Kaloryfery: montaż i wybieranie kwestie podstawowe

przez | 10 czerwca 2016

Zostając przy kwestii kaloryferów, w tym przypadkuzajmiemy się podstawami. Od czego trzeba zacząć, czyli o czym pomyśleć kupując grzejnik do pokoju?

Dobrze dobrane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ na ogół wychodzi na jaw, że można wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Druga oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracyautomatyki dedykowanej doregulacji temperatury ? czym mniejsza pojemnośćsystemu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w systemie, czyli mniejszabezwładność. W każdej takiej sytuacji zasadne jestwięc wybrać optymalnie ? możliwie najmniejszygrzejnik. To spowoduje, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki mniejsze.

Podstawową sprawą przywyborze kaloryfera jestcharakterystyka zapotrzebowania na mocgrzewczą lokalu. Zapotrzebowanie tojest uzależnione od paruwarunków, m. in. : typubudowli, wykorzystanejwarstwy izolacyjnej, typu okieni wentylacji. Weryfikacja wszystkich umożliwi naprawidłowe dobranie grzejnika dopokoju, w którym będziepracować. aktualnie dostępne sątakże aplikacje, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiobliczają i dopasowujągrzejniki.

Egzemplifikacja:

Lokal o wielkości 16m2 wbudowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc około 60 W/m. Dokonującszybkich kalkulacji okazuje się, że potrzebny grzejnikmusi mieć moc 900-1200W.

Teraz pozostaje namzdecydować się na wybrany modelgrzejnika i dopasować wymiarami dopokoju, gdzie będzieumieszczony.