Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki

przez | 22 października 2019

Wyjściem z opresji jest doposażenie budynku w urządzenia, które będą mogły nadwyżkę z fotowoltaikiwykorzystać np. na podgrzewanie wody, ogrzewanie lub chłodzenie domu, zastępując wszystkie lub częściowo posiadane urządzenia. Moc typowych instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu domu jednorodzinnego może mieć 10kWp. Wspomniana instalacja w przypadku przeciętnej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń RTV iAGD może być dwu, trzykrotnie zbyt wielka.

Poniżej przykładowe wartości nadwyżki oraz sposoby jej zagospodarowania:

Nadwyżka 2000 kWh:

– umożliwi ogrzanie wody użytkowej wyłącznie prądem dla cztero osobowej rodziny przez cały rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– dołożyć grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– nabycie bojlera elektrycznego lub stosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Taką ilość energii można także zużyć na:

– ogrzewanie pomieszczeń grzejnikiem na prąd dla pomieszczeń od 20 do 40m2

– uzyskanie ciepłej podłogi za pomocą mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest zastosowanie klimatyzatorów na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie upałów

Nadwyżka 4000 kWh: można ją wykorzystać na cel ogrzania budynku:

– dogrzać dwa razy większą powierzchnię grzejnikami elektrycznymi niż w podanym przykładzie lub podzielić nadwyżkę na potrzeby ogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– interesującym rozwiązaniem jest również montaż klimatyzatora z funkcją ogrzewania; natomiast w okresie upałów ochłodzą budynek, a w okresie wiosennym i jesieni spokojnie poradzą sobie z dogrzaniem budynku wybudowanego kilkanaście lat temu o kubaturze powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to duża ilość energii i można ją zużyć:

– montując elektryczny piec do działającej już wcześniej instalacji grzejnikowej z gazowym piecem, na olej lub stałopalnym – pozwoli on na ogrzanie domu w okresach wiosennych a także jesiennych.

– inwestując w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod obostrzeniem, że w budynku mamy zamontowane wodne ogrzewanie podłogowe; w takim wypadku instalacja fotowoltaiczna omocy 9-10kWp pomoże dostarczyć energii do ogrzania budynku opowierzchni od 100 do 200m2 przez cały sezon grzewczy.